Hľadáte najlacnejší letecký lístok?

Egypt Luxorský chrám

Dovolenka Egypt Luxorský chrám


Egypt je krajinou s fascinujúcou históriou, preto nie je prekvapením, že je jedným z najobľúbenejších turistických miest na svete. Jedným z najkrajších a najnavštevovanejších miest v Egypte je Luxorský chrám. Nachádza sa v mestskom centre Luxoru na východnom brehu rieky Nil.

Luxorský chrám je jednou z najdôležitejších pamiatok starovekého Egypta a je zároveň najväčším zachovaným chrámom v Egypte. Jeho komplex bol postavený počas vlády viacerých faraónov, vrátane Amenofisa III. a Ramsesa II. Jeho výstavba trvala niekoľko storočí, od 14. storočia až po 12. storočie pred naším letopočtom.

Chrám bol postavený na presne určenom mieste, ktoré predstavuje posvätnú pôdu z mýtov staroegyptského náboženstva. Toto miesto bolo považované za rezidenciu boha Amona, jedného z najdôležitejších bohov v starovekom Egypte. Luxorský chrám bol teda miestom náboženského obžerstva a rôznych kultických obetí.

Chrám je obklopený vysokými múrmi, ktoré ho chránia pred zadaním zničenia. Jeho hlavná brána, známa ako brána Ptolemaia III., je vzácne dielo starovekého egyptského umenia. Za ňou sa nachádza dlhá alej s obrovskými kolosálmi, ktoré predstavujú múdrosť a moc faraóna.

Chrám má mnoho úžasných miest, ktoré si treba pozrieť. Jedným z nich je Chalénská kaplnka, ktorá slúžila ako miesto, kde bol faraón korunovaný. Je to jedna z najpôsobivejších a najkrajších častí chrámu. Tiež nesmieme zabudnúť na obrovskú nádvorie, na ktorom sa slávili rôzne náboženské obžerstvá a obriezky. Vnútri chrámu sa nachádza aj svätynya, kde bol uložený soška boha Amona.

Luxorský chrám je nesmierne fascinujúcou pamiatkou, ktorá očarí všetkých milovníkov histórie a kultúry. Jeho precízna architektúra, pôsobivá výzdoba a svätá atmosféra vás vyvráti do starodávneho Egypta, do čias, keď sa tu konali náboženské rituály a obřady. Ak máte radi históriu a dovolenky plné objavovania, návšteva Luxorského chrámu by pre vás nemala chýbať.


Letenka Egypt Luxorský chrám


Egypt je krajina bohatá na históriu a známa svojimi starobylými pamiatkami. Jedným z najznámejších miest v Egypte je Luxorský chrám. Tento impozantný chrám fascinuje návštevníkov svojou krásou a historickým významom. Ak plánujete cestu do Egypta, navštíviť Luxorský chrám by mal byť nevyhnutnou súčasťou vášho itineráru.

Luxorský chrám je obrovský komplex budov a soch, ktoré sa nachádzajú v meste Luxor na východe rieky Níl. Bol postavený egyptskými faraónmi v období od 1400 do 1200 pred naším letopočtom. Jeho stavba trvala dlhé roky a mnohé generácie egyptských kráľov sa na nej podieľali. Chrám je dedikovaný bohu Amonovi, ktorý je jedným z najvýznamnejších bohov v egyptskej mytológii.

Keď vstúpite do Luxorského chrámu, váš zrak bude určite upútaný množstvom nádherných soch a slávnostných sál. Obrovské sochy sfing a obeliskov vás vítajú na začiatku a svedčia o veľkosti a vznešenosti chrámu. Prejdete popri mnohých reliéfoch a hieroglyfoch, ktoré vyrozprávajú príbehy z egyptských dejín. Vnútorné priestory chrámu pôsobia zvláštne a svätost opakovane zdôrazňuje bohaté zdobenie stien a stropov.

Mnohé z najznámejších miest v chráme sú chránené prístreším, aby sa zabránilo poškodeniu elementami prírody. Medzi najdôležitejšie časti patrí Hlavný sál so slonovými stĺpmi, Kópilová sieň, ktorá je ovešaná farebnými reliéfmi, a takisto Posvätný jazero, ktoré sa považuje za posvätné miesto pre rituálne očisty.

Ale Luxorský chrám nie je jedinou pamiatkou v tejto oblasti. V blízkosti chrámu sa nachádza aj Dér el Baharí, miesto, kde je pochovaná slávna kráľovná Hatšepsut. Táto úchvatná stavba je považovaná za jedno z najspektakulárnejších miest v Egypte.

Aby ste si naozaj užili svoju návštevu Luxorského chrámu, odporúča sa získať sprievodcu, ktorý vám môže poskytnúť podrobnejšie informácie o histórii a význame jednotlivých častí chrámu. Je tiež možné si zakúpiť lístok na osvetlenú nočnú prehliadku chrámu, ktorá je ešte viac pôsobivá.

Keď sa zblíži váš deň návštevy Luxorského chrámu, pripravte sa na úžasný zážitok, ktorý vám poskytne vzácny pohľad na starovekú egyptskú kultúru a architektúru. Tento chrám je jedinečným svedkom elegantnej krásy a impozantnej histórie Egypta. Preto neváhajte a rezervujte si letenku do Egypta, aby ste si mohli túto úžasnú pamiatku vychutnať na vlastné oči.


Počasie Egypt Luxorský chrám


Luxorský chrám sa nachádza v Luxore v Egypte a patrí k najnavštevovanejším egyptským pamiatkam. Chrám bol postavený počas vlády faraóna Amenhotepa III. v 14. storočí pred naším letopočtom a neskôr bol rozšírený počas vlády faraónov Ramesesa II. a Tutanchamona.

Luxorský chrám je nádherným príkladom starovekého egyptského umenia a architektúry. Chrámová budova má rozlohu viac ako 20 hektárov a pozostáva z niekoľkých nádvorí a miestností. Klenuté stropy a steny chrámu sú pokryté výzdobou zobrazujúcou scény zo života egyptských bohov a faraónov.

Počasie v Luxore vplyvuje na návštevy chrámu. V lete môže byť veľmi horúco a vlhko, čo môže značne ovplyvniť komfort návštevníkov. Teploty často dosahujú viac ako 40 stupňov Celzia a slnko je veľmi intenzívne. Preto odporúčame návštevu chrámu skôr v období zimy alebo jari, keď sú teploty príjemnejšie.

Návštevníci môžu obdivovať niektoré z najkrajších egyptských svätyň, klenoty a sochy bohov, ako aj hieroglyfy a iné zaujímavé historické artefakty. Luxorský chrám je dôležitou časťou svetovej kultúrnej dedičiny a je zároveň aj skvelým miestom na učenie sa o histórii Egypta.

Vzhľadom na význam Luxorského chrámu a počasie v Luxore, je dôležité, aby si návštevníci plánovali svoje cesty vopred a pripravili sa na podmienky, ktoré tam môžu nájsť. Návštevu chrámu odporúčame skôr popoludní, keď sú teploty nižšie a sochy a klenoty sú dobre osvetlené slnečným svetlom.

Výlet do Luxoru a návšteva Luxorského chrámu je pre mnohých turistov jedným z najneobyčajnejších zážitkov ich cesty do Egypta. Pre obdivovateľov histórie, umenia a architektúry je tento chrám jednou z najdôležitejších zastávok na ceste za objavovaním kultúry minulých civilizácií.


Ubytovanie Egypt Luxorský chrám


Egypt je známy svojou bohatou históriou a kultúrou. Krajina plná starobylých pamiatok, ktoré prilákajú tisícky turistov z celého sveta. Jednou z týchto majestátnych pamiatok je chrám v Luxore.

Luxorský chrám je jednou z najznámejších pamiatok starovekého Egypta. Nachádza sa na východnom brehu rieky Níl v meste Luxor, ktoré sa nachádza približne 670 kilometrov južne od hlavného mesta Káhira. Tento chrám bol postavený za vlády faraóna Amenhotepa III. a dokončený jeho vnukom Ramesesom II. Jeho stavba začala asi v roku 1400 pred naším letopočtom a trvala 200 rokov.

Samotný chrám je veľkolepým príkladom starovekej egyptsko-núbiskej architektúry. Chrám bol zasvätený bohom Amonovi, Mut a Chonsu, ktorí boli hlavnými božstvami tohto miesta. Jeho obrovské sloupové sály, nádvorí a svätyne sú pokryté nádhernými hieroglyfmi a reliéfmi, ktoré pripovedajú príbehy o faraónoch a ich božských ochrancoch.

V Luxorskom chráme sa nachádza aj slávna socha Kolosálneho siediaceho faraóna, známeho tiež ako Memnon. Táto socha mala kedysi výšku približne 18 metrov a bola vytesaná z jedného kusu žulového kamene. Dnes sa Memnonova socha čiastočne nachádza v zlomenom stave, ale je stále jednou z najfotografovanejších pamiatok v meste Luxor.

Luxorský chrám je nielen prekvapujúcou pamiatkou, ale je aj dôležitým miestom pre mnohých náboženských oddaných. Každoročne sa tu konajú rôzne náboženské oslavy a ceremoniály, ktoré prilákajú tisícky návštevníkov z celého sveta. Medzi najznámejšie z týchto osláv patrí Amonov festival, ktorý sa koná v okolí júla a augusta.

Luxorský chrám je obklopený krásnym záhradami a výhľadom na rieku Níl. Turisti majú tiež možnosť navštíviť archeologické múzeum, ktoré sa nachádza v blízkosti chrámu. Múzeum obsahuje množstvo artefaktov a relikvií, ktoré boli odhalené počas rôznych archeologických výskumov v Luxorských chrámových komplexoch.

Ak plánujete návštevu Egypta, nesmiete vynechať Luxorský chrám. Je to miesto s fascinujúcou históriou a nádhernou architektúrou, ktoré vás vrátia do doby, keď Egypt bol najmocnejšou civilizáciou na svete. Ubytovanie v tomto regióne ponúka niekoľko možností - od luxusných hotelov až po jednoduché penzióny. Mnohé z týchto ubytovaní ponúkajú výhľad na chrám, čo je skvelý bonus pre turistov.

Luxorský chrám je jedinou takouto pamiatkou na celom svete. Jeho impozantná krása a históriu budú fascinovať každého návštevníka a dávajú mu šancu zažiť kúsok starovekej kultúry Egypta. Je to miesto, kde si môžete predstaviť, aké to bolo v tých dávnych časoch, keď faraóni vládli nad touto krajinou.


Najčastejšie otázky a odpovede Egypt Luxorský chrám


1. Kde sa nachádza Luxorský chrám?
Luxorský chrám sa nachádza v Luxore, Egypte.

2. Kedy bol Luxorský chrám postavený?
Luxorský chrám bol postavený v období Nové ríše egyptského kráľa Amenhotepa III. okolo 14. storočia pred naším letopočtom.

3. Aký je význam Luxorského chrámu v egyptskej histórii?
Luxorský chrám bol považovaný za centrálne svätyne a komplex palácov kráľov a královných Egypta. Bol dôležitým miestom pre náboženské obyčaje, korunovácie a slávnosti.

4. Prečo bol Luxorský chrám postavený?
Luxorský chrám bol postavený ako posvätná svätyňa k uctievanému bohu Amonovi a slúžil ako miesto bohoslužieb a oficerstva.

5. Ako veľký je Luxorský chrám?
Luxorský chrám je obrovský komplex s celkovou rozlohou približne 200 000 metrov štvorcových.

6. Je možné navštíviť Luxorský chrám?
Áno, Luxorský chrám je otvorený pre návštevníkov a je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií v Egypte.

7. Aké pamiatky a stavby nájdeme v Luxorskom chráme?
V Luxorskom chráme môžete vidieť mnoho impozantných pamiatok a stavieb, vrátane Kolosov Memnona, Kapského pavilónu, svätyne Ramesse II., Koridoru sfing a mnoho iných.

8. Ako sa dostanem do Luxorského chrámu?
Luxorský chrám sa nachádza v centre Luxoru a je dostupný taxíkom alebo peši. Existujú aj organizované výlety a okruhy, ktoré zahŕňajú návštevu chrámu.

9. Aké je vstupné do Luxorského chrámu?
Vstupné do Luxorského chrámu sa líši v závislosti od štatútu, napríklad pre dospelých zahraničných turistov je vstupné asi 200 egyptských libier.

10. Aké je najlepšie obdobie na návštevu Luxorského chrámu?
Najlepšie obdobie na návštevu Luxorského chrámu je počas zimných mesiacov, keď je teplota príjemnejšia a je menšia šanca na horúce počasie.


97% našich klientov odporúča naše služby

Najrozšírenejšia online ponuka leteniek

Najnižšia cena zaručená

Zľavnené letenky za výhodné ceny

Kúpte najlacnejšie letenky do miest, ktoré vás fascinujú svojou nádhernou prírodou alebo jedinečnosťou.

Prehľadávať letenky